Faktoring ma na celu finansować bieżącą działalność firmy i zapobiegać utracie płynności finansowej. Często też, traktowany jest jako alternatywna metoda dla zwykłego kredytu. Kiedy więc warto skorzystać z faktoringu?

Na początku trzeba wyjaśnić – faktoring polega na wykupie wierzytelności. Firma faktoringowa, lub bank – wykupują od firmy faktury z odroczonym terminem płatności, przez co przedsiębiorca nie musi czekać na zapłatę. Może dalej obracać pieniędzmi. Zabezpieczeniem jest wyłącznie wystawiona faktura

Dużo faktur długoterminowych.

W tym momencie wracając do tytułowego pytania – kiedy stosować faktoring – staje się jasnym – jeśli firma wystawia faktury z długimi terminami płatności i dominują one wśród wszystkich wystawianych faktur.

Kondycja finansowa

Dodajmy do tego płynność finansową – dla przykładu – przedsiębiorca wystawił długoterminową fakturę na dużą kwotę, a czas zapłaty to 90 dni. Oznacza to, że musi sobie jakoś poradzić czekając 3 miesiące na swoje wynagrodzenie, a pieniędzy faktycznie w firmie nie ma. Co zrobić w takim wypadku? Skorzystać z faktoringu, który pozwoli na terminowe opłacenie zobowiązań, lub rozwój firmy.

Konkurencyjność

Co raz częściej klienci wymagają wystawiania faktur z odroczoną płatnością. Są nawet chętni zapłacić więcej pod warunkiem, że termin zapłaty będzie wynosił 90 czy 120 dni. Firmy które nie korzystają z faktoringu, nie za bardzo chcą (mogą) sobie pozwolić na tak długie czekanie na pieniądze. Korzystając z faktoringu – można sobie pozwolić na wystawianie takich faktur, co może prowadzić do zwiększenia swojej konkurencyjności.

Rozwój

Jeśli firma musi szybko płacić zwiększenie produkcji, również może pomyśleć o korzystaniu z faktoringu zamiast kredytu bankowego. Uzyskanie faktoringu jest dużo szybsze i dużo prostsze niż kredytu bankowego. Należy również pamiętać, że przy faktoringu nie jest badana zdolność kredytowa.

„Klientów zainteresowanych faktoringiem można podzielić na dwie grupy. Tych zmagających się z brakiem płynności finansowej, którzy toną w fakturach długoterminowych i nie mają środków na prowadzenie działalności, oraz na tych którzy chcą rozwijać swój biznes, ale pomimo tego że ich biznes dobrze prosperuje – banki nie chcą udzielić im kredytu” – wyjaśnia Krzysztof Szymański z http://www.faktoring.biz/

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 




Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: