Leasing to wciąż najpopularniejszy sposób finansowania zakupu samochodu przez przedsiębiorców. Jeśli firma decyduje się na pojazd używany, najczęściej szuka go w komisie, aby mieć możliwość odliczenia podatku VAT. Warto jednak pamiętać, że możliwy jest także leasing samochodu kupowanego od prywatnego sprzedawcy.
W 2017 roku firmy leasingowe sfinansowały inwestycje polskich przedsiębiorstw o łącznej wartości 67,8 mld zł. Okazuje się, że dla 60% przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw leasing jest najważniejszym źródłem finansowania inwestycji. Klienci firm leasingowych najczęściej finansowali pojazdy osobowe i dostawcze do 3,5 tony (45% firm), maszyny i inne urządzenia, w tym również sprzęt IT (27,2%) oraz środki transportu ciężkiego (25,9%) (źródło: http://www.outsourcingportal.eu/pl/zwiazek-polskiego-leasingu-podsumowal-2017-rok). Dane te potwierdzają popularność finansowania samochodów leasingiem. Przeważnie dotyczy to nowych aut, ale niektórzy przedsiębiorcy decydują się na samochody używane. Nie wszyscy jednak wiedzą, że leasingiem można sfinansować także zakup auta od osoby prywatnej.
Leasing samochodu nabytego na umowę kupna-sprzedaży
Decydując się na leasing samochodu nabywanego od osoby prywatnej, w pierwszej kolejności musimy znaleźć firmę leasingową, która jest gotowa zgodzić się na takie rozwiązanie. Wynika to z faktu, że tylko niektóre firmy leasingowe mają w swojej ofercie taki produkt, pozostałe wymagają faktury VAT od sprzedawcy auta. Warto jednak pamiętać, że w leasing można wziąć wyłącznie samochód zarejestrowany w Polsce, jeśli podstawą transakcji ma być umowa kupna-sprzedaży. Gdy sprzedawca jest z zagranicy, firma leasingowi nie udzieli finansowania. W takim przypadku można zdecydować się na pożyczkę leasingową.
Leasing samochodu używanego od osoby prywatnej oznacza więcej formalności niż przy zakupie od firmy. Leasingobiorca powinien dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedawcy, dokonać wyceny pojazdu oraz upewnić się, czy auto nie było uszkodzone lub nie jest kradzione. Dodatkowo nabywca musi liczyć się z wyższym kosztem transakcji leasingowej – będzie ona większa o 2% podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC). Taką opłatę doliczy leasingodawca do ceny samochodu i dopiero od tej kwoty naliczone zostaną odsetki.
Leasing operacyjny czy finansowy – co korzystniejsze?
W polskich przepisach leasing operacyjny jest traktowany jako usługa. W tej formie finansowania przedsiębiorca wynajmuje samochód od leasingodawcy, który przez cały okres umowy pozostaje jego właścicielem. Leasingobiorca wpłaca jednorazową opłatę wstępną, a następnie opłaca raty leasingowe. Po upływie okresu umowy przedsiębiorca może wykupić auto za określoną kwotę. W związku z tym, że leasing operacyjny jest traktowany jako usługa, musi być objęty podatkiem VAT w wysokości 23%. Podatek ten musi być doliczony nie tylko do pierwszej wpłaty, ale również do raty i kwoty wykupu. Decydując się na leasing samochodu nabytego od osoby prywatnej, otrzymujemy umowę kupna-sprzedaży, a nie fakturę VAT, co sprawia, że auto dla przedsiębiorcy jest droższe o doliczone przez leasingodawcę 23% VAT. W takim przypadku korzystniejszy dla leasingobiorcy jest leasing finansowy, ponieważ tutaj VAT zostanie naliczony tylko od części odsetkowej rat leasingowych. Dodatkowo przedsiębiorca może dokonywać odpisów amortyzacyjnych.
Formalności i dokumenty przy leasingu auta od osoby prywatnej
Podstawowym dokumentem potrzebnym do przeprowadzenia leasingu pojazdu nabytego do osoby prywatnej jest trójstronna umowa kupna-sprzedaży, którą przygotowuje firma leasingowa. Kolejny ważny dokument to formularz PCC, potwierdzający opłacenie 2% podatku od czynności cywilnoprawnych. Pamiętajmy, że leasingodawca wymaga dokonania wyceny leasingowanego samochodu. Za to płaci leasingobiorca jeszcze przed podpisaniem umowy leasingu. Dopiero po spełnieniu wszystkich wymogów i podpisaniu dokumentów można zarejestrować pojazd i zapłacić sprzedawcy ustaloną wcześniej kwotę. Warto pamiętać, że firma leasingowa wymaga dodatkowego ubezpieczenia leasingowanego samochodu.
Pożyczka leasingowa alternatywą przy zakupie auta od osoby prywatnej
Pożyczka leasingowa może być alternatywą dla leasingu. To rozwiązanie nieco droższe niż leasing, ale za to prostsze. Taka pożyczka jest udzielana przez firmę leasingową i w związku z tym wykorzystuje procedury podobne do tych, jakie stosowane są przy ocenie wniosków leasingowych. Pożyczka leasingowa, podobnie jak leasing, może zostać wykorzystana do sfinansowania zakupu środka trwałego, w tym również samochodu. Z finansowego i podatkowego punktu widzenia pożyczka leasingowa jest traktowana jak kredyt, a nie leasing. W związku z tym pojazd zakupiony za pomocą pożyczki staje się własnością przedsiębiorcy i to on dokonuje amortyzacji środka trwałego, a także odlicza VAT. Ponadto do raty pożyczki leasingowej nie jest doliczany podatek VAT.
Dla przedsiębiorcy rozliczającego się z podatku VAT korzystniejszy jest leasing finansowy samochodu zakupionego z komisu lub od dealera wystawiającego fakturę VAT. Nie zmienia to faktu, że leasing samochodu od osoby prywatnej jest także możliwy, szczególnie gdy znajdziemy pojazd w bardzo korzystnej cenie. Alternatywą dla leasingu jest pożyczka leasingowa udzielana przez firmę leasingową. Ostateczną decyzję o wyborze któregoś z tych rozwiązań najlepiej skonsultować z doświadczonym doradcą finansowym, który podpowie najlepszą formę finansowania.
Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!