Strata samochodu, czy to w wyniku kradzieży czy zniszczenia nigdy nie będzie należała do przyjemnych doświadczeń. Ubezpieczenie AC pozwoli nam odzyskać odszkodowanie o wartości auta, ale nic po za tym. Tu z pomocą przychodzi ubezpieczenie GAP, które obejmie również straty związane ze zmniejszeniem w czasie wartości samochodu. Czy warto inwestować w ubezpieczenie GAP? Czy się opłaca?

 

kredomoto.pl leasing a ubezpiecznie gap
.

Co to jest GAP?

Najprościej mówiąc – jest to ubezpieczenie dzięki któremu, w momencie powstania szkody całkowitej, otrzymamy odszkodowanie które nie będzie uwzględniało rynkowej wartości samochodu, a koszt jaki ponieśliśmy w momencie jego zakupu.

Dla przykładu – mamy 3 letni samochód, który w momencie zakupu kosztował 150.000zł, a jego obecna wartość to 90.000zł. Jeśli nieszczęśliwie zdarzy się że samochód został skradziony, albo zniszczony – odszkodowanie będzie wynosiło tyle, ile pierwotna kwota zakupu czyli 150.000zł. Jeśli korzystalibyśmy z ubezpieczenia AC – odszkodowanie wynosiło by tyle ile średnia rynkowa cena, naszego 3 letniego samochodu tj. 90.000zł.

GAP i leasing

Jeśli finansujemy samochód na zasadzie leasingu – ubezpieczenie GAP może być bardzo opłacalne. Jeśli stracimy samochód – tak czy inaczej będziemy musieli oddać instytucji, która udzieliła leasingu pełną wartość samochodu. Ubezpieczenie GAP nam na to pozwoli, ponieważ z ubezpieczenia zostanie nam wypłacona początkowa wartość pojazdu.

Rodzaje ubezpieczeń GAP

GAP fakturowy

Najczęściej wybierane ubezpieczenie. Odszkodowanie opiewa na pełną kwotę wartości pojazdu z dnia jego zakupu. Tyle ile na fakturze – tyle odszkodowania.

GAP finansowy

Jest to swoista ochrona umów leasingowych. Odszkodowanie pokrywa brakującą kwotę wymaganą do spłaty firmy leasingowej, jeśli kwota odszkodowania AC jest niewystarczalna.

GAP indeksowy

Ubezpieczenie gwarantuje wypłatę dodatkowej kwoty odszkodowania. Dla przykładu – samochód był początkowo warty 150.000 zł, a odszkodowanie będzie większe o około 20%, co oznacza że odszkodowanie będzie wynosić 180.000 zł.

GAP – warto?

Pewnie że warto. Jeśli bierzemy samochód w leasing – składka zostanie doliczona do raty i faktycznie jej nie odczujemy. Mamy również zabezpieczony swój interes – jeśli się coś zdarzy – masz pewność, że nie będziesz na tym stratny.

Jesteś zainteresowany leasingiem? A może potrzebujesz porady od specjalisty?

Wypełnij formularz – czekaj na kontakt od nas!
Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: