Leasing jest na tyle uniwersalny, że pozwala sfinansować niemal każdy środek trwały. Dotyczy to również sprzętu komputerowego. Leasing IT staje się coraz popularniejszy wśród polskich producentów, ponieważ żadna nowoczesna firma nie może funkcjonować bez narzędzi teleinformatycznych.

Jeszcze do niedawna firmy leasingowe traktowały produkty IT po macoszemu i jeśli już decydowały się je finansować, robiły to niechętnie, stawiając klientom restrykcyjne wymagania. W ostatnich latach wyraźnie się to jednak zmienia. Warto podkreślić, że sektor maszyn i urządzeń (w tym również IT) osiągnął poziom 18,5 mld zł w leasingu w 2017 roku, co oznacza wzrost o 20,4% w porównaniu do 2016 roku (finansowanie na poziomie 15,3 mld zł). Duża w tym zasługa również IT. Leasingodawcy zwiększyli finansowanie tego sektora o 21% w ujęciu rocznym, a w 2018 roku prawdopodobnie będziemy mogli obserwować dalszą znaczną dynamikę IT w leasingu. (źródło: http://www.leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2018/stabilny-wzrost-rynku-leasingu-w-2017r). To doskonała informacja szczególnie dla mikro i małych przedsiębiorstw, które najchętniej korzystają w Polsce z leasingu (71% klientów firm leasingowych), ponieważ trudniej im uzyskać kredyt inwestycyjny (źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/stabilny/ZPL_Wyniki%20bran%C5%BCy%20leasingowej%20w%202017r._30.01.2018_v2.pdf). Skąd takie nagłe zainteresowanie leasingodawców sektorem IT?

 

IT wspiera biznes

Nowe technologie IT mają coraz większe znaczenie w biznesie. Dziś nawet najmniejsze firmy nie mogą obyć się bez komputerów czy urządzeń mobilnych. Do tego decyzje biznesowe i zarządzanie wspierają coraz częściej zaawansowane systemy i oprogramowanie. Oczywiście technologia nie jest w stanie zastąpić całkowicie pracowników o wysokich kwalifikacjach, ale może być dla nich istotnym narzędziem. Badanie Business Software Alliance pokazuje, że dla osób zatrudnionych w polskich firmach coraz większe znaczenie ma to, na jakich komputerach mogą pracować i z jakiego oprogramowania korzysta pracodawca (źródło: https://news.microsoft.com/pl-pl/2018/04/24/komputerowa-rewolucja/). Dzięki IT firmy reorganizują tradycyjne modele działania, co pozwala osiągnąć lepsze wyniki biznesowe. Nic dziwnego, że biznes chętnie inwestuje w działy IT. Najczęściej (55%) wdrażane są rozwiązania zwiększające produktywność pracowników, na drugim miejscu (47%) – rozwiązania zapewniające dostępność i przejrzystość gromadzonych przez firmę danych, a na trzecim (42%) – narzędzia IT służące automatyzacji i usprawnieniu oraz uelastycznieniu procesów biznesowych (źródło: http://it-manager.pl/raport-salesforce-jak-it-wplywa-dzis-na-rozwoj-i-wyniki-firm/). To wszystko wiąże się z koniecznością wyposażenia firmy w nowoczesny sprzęt teleinformatyczny i oprogramowanie. Tutaj właśnie ostatnio leasingodawcy dostrzegli swoją szansę w zyskaniu nowych klientów, borykając się z coraz większą konkurencją na rynku leasingowym. Dla przedsiębiorców to również korzystna sytuacja, ponieważ leasing może być dla nich atrakcyjną formą finansowania.

 

Dlaczego leasing?

Przedsiębiorcy nie przez przypadek wybierają coraz częściej leasing IT zamiast innych form finansowania. Wynika to po prostu z zalet i korzyści, jakie oferuje leasing:

  • Łatwiejszy dostęp do sprzętu IT i oprogramowania – łatwiej uzyskać finansowanie leasingiem niż kredytem inwestycyjnym ze względu na prostsze formalności w tym pierwszym i mniejsze wymagania leasingodawców wobec firm niż banków.
  • Nie zawsze wymagany jest wkład własny na starcie inwestycji.
  • Możliwość zoptymalizowania zobowiązania podatkowego – dotyczy to przede wszystkim leasingu operacyjnego, w którym kosztami uzyskania przychodu są różne opłaty leasingowe i raty leasingowe.
  • Firmy leasingowe nie żądają tylu zabezpieczeń jak banki.
  • Skutecznie pozwala rozwinąć przedsiębiorstwo pod względem teleinformatycznym.
  • Daje korzyści bilansowe firmie – nie jest ujmowany jako zobowiązanie, nie obniża zdolności kredytowej przedsiębiorstwa.

 

Leasing komputerów i innego sprzętu IT

Leasing IT nie różni się specjalnie od leasingu innych środków trwałych. Procedury są dość podobne. Warto jednak zwrócić uwagę, że nie wszystkie firmy leasingowe oferują leasing IT. Coraz częściej można znaleźć na rynku leasingodawców, którzy się wręcz specjalizują w IT. Przedsiębiorcy najchętniej leasingują komputery i urządzenia drukujące, ale w rzeczywistości tę formę finansowania można wykorzystać do nabycia praktycznie całej infrastruktury IT, począwszy od drobnych urządzeń peryferyjnych po serwery. Niekiedy leasingodawca zgadza się również finansować urządzenia używane. Należy jednak pamiętać, że najkrótszy czas trwania umowy leasingu IT to 18 miesięcy, co jest spowodowane stawką amortyzacyjną sprzętu IT w wysokości 30%. Natomiast maksymalny okres takiej umowy to przeważnie 3 lata (niektórzy leasingodawcy godzą się jednak nawet na 4 lata). Postęp technologiczny w branży IT jest błyskawiczny, dlatego firmy leasingowe starają się proponować raczej krótkie umowy leasingu IT. Do podjęcia ostatecznej decyzji brana jest pod uwagę przede wszystkim sytuacja finansowa leasingobiorcy.

Kwota minimalna leasingowanego sprzętu IT jest ustalana różnie przez poszczególne firmy leasingowe. W niektórych przypadkach może to być już 500 zł netto, a w innych – nawet 1 500 zł netto. Niektórzy leasingodawcy są również skłonni do pewnej kwoty (na przykład 10 tys. zł lub 15 tys. zł) stosować uproszczoną procedurę zawarcia umowy leasingu (bez konieczności udokumentowania wyników finansowych przedsiębiorstwa). W tym momencie warto jednak zauważyć, że często firmy specjalizujące się w leasingu IT wymagają, aby roczne obroty leasingobiorcy były dziesięć razy wyższe od kwoty zapisanej w umowie leasingowej.

 

Czy oprogramowanie można wziąć w leasing?

Sam hardware to często za mało, żeby móc w pełni korzystać z zalet rozwiązań IT. Najczęściej potrzebny jest również software, czyli oprogramowanie. Zaawansowane i mocno rozbudowane aplikacje biurowe oraz biznesowe mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dla małej firmy to nie jest błahy wydatek. Tutaj również z pomocą może przyjść finansowanie leasingiem. Na początku artykułu wspomnieliśmy, że leasing odnosi się do środków trwałych, materialnych. Jak to zatem ma się do leasingowania oprogramowania, które jest wartością niematerialną? W tym przypadku jednak umowa leasingowa dotyczy nie tyle samego oprogramowania, ile licencji (praw autorskich). O ile większa część umowy ma podobną konstrukcję, jak w przypadku rzeczy materialnych, o tyle przy oprogramowaniu dochodzi jeszcze kwestia praw autorskich i praw pokrewnych. Software jest sprzedawany z licencją, czyli może być użytkowany tylko przez stronę kupującą. W tym przypadku zatem licencjobiorcą jest firma leasingowa. Aby oprogramowanie mogło zostać przekazane w leasing, leasingodawca musi uzyskać zgodę producenta. Przy okazji trzeba jeszcze zwrócić uwagę na aktualizację oprogramowania. Niestety, często firmy leasingowe nie zgadzają się na finansowanie aktualizacji, zatem przedsiębiorca musi uwzględnić ten koszt w budżecie swojego przedsiębiorstwa.

 

Leasing IT – kiedy warto?

Leasing może być dobrym sposobem na sfinansowanie zakupu sprzętu i oprogramowania IT, ale przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tego źródła finansowania warto rozważyć kilka kwestii. Ważna jest na przykład skala zakupu. W mikro firmie, gdzie kupowany jest jeden laptop, leasing niekoniecznie może być dobrym wyborem. Jednak już przy kilkunastu komputerach i innych urządzeniach IT warto go wziąć pod uwagę, a także rozważyć korzyści podatkowe i brak skomplikowanych formalności. Leasing operacyjny IT może być także dobrą decyzją w kontekście bardzo szybko starzejącego się sprzętu teleinformatycznego. W ten sposób przedsiębiorca może korzystać z najnowszych rozwiązań IT bez konieczności wykupu i tym samym przejęcia na własność urządzenia, które zdążyło się już zestarzeć. W przypadku IT i racjonalnego planowania budżetu firmy to wcale nie bez znaczenia.

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 
Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: