Leasing maszyn budowlanych – jak sfinansować w opłacalny sposób?

Leasing najczęściej kojarzy się z finansowaniem samochodów dla firm. W rzeczywistości jednak można leasingować różne środki trwałe. Część przedsiębiorców decyduje się na przykład na leasing maszyn budowlanych. Jak to zrobić, żeby było opłacalne?

Leasing zdobywa w Polsce coraz więcej zwolenników. Jego początki w naszym kraju sięgają lat 90. XX wieku. Od tamtego czasu ten rynek systematycznie się zwiększa. W 1995 roku wart był 1,5 mld zł, a na koniec 2021 roku – 77,2 mld zł. Jest duża szansa, że w 2022 roku ten poziom zostanie również przekroczony, ponieważ w ciągu tylko pierwszych sześciu miesięcy firmy leasingowe udzieliły łącznego finansowania na kwotę 42 mld zł, czyli o 2,8% więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku (źródło: http://www.leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2022/stabilne-6-miesiecy-w-branzy-leasingowej).

W Polsce leasing dotyczy głównie samochodów. Ich finansowanie to niemal 73% rynku leasingowego w naszym kraju. Na kolejnym miejscu znajdują się maszyny i urządzenia (22%), w tym maszyny budowlane (17%). Ich finansowanie wzrosło w ciągu 2021 roku aż o 32% (źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/ZPL_Prezentacja_Wyniki%20bran%C5%BCy%20leasingowej_2021_14.02.2022_1.pdf). Na takich maszynach właśnie skoncentrujemy się w tym artykule.

Leasing maszyn budowlanych – dlaczego warto?

Maszyny budowlane należą do dość drogich i nie każda firma z branży budowlanej może sobie pozwolić na ich zakup za gotówkę. Wynajmem również nie zawsze się opłaca, szczególnie gdy dana maszyna jest często używana przez firmę. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem może się okazać leasing.

Dzięki leasingowi można sfinansować zarówno podstawowe maszyny budowlane (np. koparki, ładowarki, wywrotki), jak i maszyny specjalistyczne (np. do robót drogowych). Taka forma finansowania sprawia, że zakup maszyny jest w zasięgu ręki tych firm, które nie miałyby szansy pozyskać maszyny w inny sposób. Leasing to uproszczone procedury, formalności ograniczone do minimum, możliwość finansowania całej wartości przedmiotu, a do tego możliwość tańszego ubezpieczenia maszyn. W przypadku leasingu nie zmniejsza się zdolność kredytowa przedsiębiorcy, można optymalizować zobowiązanie podatkowe, a przy odpowiedniej umowie można na koniec jej obowiązywania zwrócić dotychczasową maszynę i wziąć w leasing nową.

Jakie maszyny budowlane można wziąć w leasing?

W leasing można wziąć większość maszyn używanych na placach budowy. Bez problemu sfinansuje się w ten sposób:

 • koparki i minikoparki;
 • specjalistyczne narzędzia;
 • przyczepy i naczepy;
 • ciągniki;
 • wywrotki;
 • spycharki;
 • ładowarki kołowe;
 • frezarki do asfaltu;
 • sprzęt leśny;
 • agregaty;
 • wiertnice;
 • zagęszczarki;
 • walce;
 • inne maszyny budowlane.

Używane maszyny budowlane – czy można wziąć w leasing?

Polskie firmy z branży budowlanej nierzadko powiększają swój park maszynowy o urządzenia używane, szczególnie sprowadzane z zagranicy. Na taki krok decydują się głównie firmy nowe, których staż na rynku jest niewielki i często również majątek nie jest zbyt duży. Leasing ma tę zaletę, że pozwala finansować również używane maszyny budowlane. Wystarczy znaleźć odpowiednią maszynę, a potem zaproponować firmie leasingowej sfinansowanie takiego urządzenia. Trzeba jednak udokumentować pochodzenie takiej maszyny i sprawdzić, czy nie jest ona zastawiona lub obciążona innymi wadami prawnymi.

Leasing maszyn budowlanych – jaki wybrać?

Jaki leasing maszyn budowlanych wybrać, żeby sfinansować je w korzystny sposób? To zależy od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorcy, od zasad rozliczania kosztów podatkowych i od przewidywanego okresu użytkowania maszyny. Na szczęście na rynku można znaleźć tak wiele ofert leasingowych, że nie powinno być większego problemu z wyborem odpowiadającego nam finansowania. Na przykład firma, która użytkuje daną maszynę tylko sezonowo, powinna znaleźć leasing z harmonogramem spłat dopasowanym do tej sezonowości przychodów itd.

Przedsiębiorca powinien zdecydować, czy korzystny będzie dla niego leasing operacyjny, czy finansowy. Różnice między nimi są dość zasadnicze. Pierwszy na przykład pozwala doliczyć do kosztów wszystkie wydatki związane z leasingowaniem maszyny, podczas gdy leasing finansowy pozwala wliczyć do kosztów część odsetkową raty leasingowej, ale odpisów amortyzacyjnych dokonuje leasingodawca. To jeden przykład z wielu różnic, dlatego każdy przedsiębiorca powinien przeanalizować warunki obydwu rodzajów leasingu.

Kto może skorzystać z leasingu?

Dla kogo jest tak naprawdę leasing? Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że ponad 54% klientów firm leasingowych w Polsce to mikrofirmy (obroty do 5 mln zł rocznie). W rzeczywistości każda firma może skorzystać z takiego rodzaju finansowania. Niektórzy leasingodawcy udzielają finansowania nawet od pierwszego dnia działalności firmy. Leasing łatwiej otrzymać niż kredyt, ponieważ banki są bardziej restrykcyjne w analizowaniu sytuacji finansowej przedsiębiorstwa.

Leasing może być dobrym sposobem na sfinansowanie drogich maszyn budowlanych. Pozwala również wymienić użytkowaną maszynę na nową po zakończeniu dotychczasowej umowy i podpisaniu kolejnej. Takie finansowanie jest korzystne ze względów podatkowych, a formalności leasingu są zdecydowanie mniej skomplikowane niż przy kredycie w banku.

Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: