Obok kredytu bankowego to właśnie leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania inwestycji przez przedsiębiorców. Wiele kwestii związanych z leasingiem wzbudza jednak wątpliwość, szczególnie jeśli dotyczy to finansowania maszyn i urządzeń.
 

Chociaż początków leasingu w Polsce należy szukać dopiero u progu lat 90. XX wieku, dziś ta forma finansowania jest uważana za najważniejszą przez 60% polskich przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, jak wynika z badania SAFE przeprowadzonego na zlecenie Komisji Europejskiej. Mimo szybko rosnącego zainteresowania leasingiem w naszym kraju (na przykład w 2017 roku dynamika tej branży osiągnęła poziom 15,7% rok do roku), nadal wiele spraw związanych z taką formą finansowania pozostaje tajemnicą dla niejednego przedsiębiorcy (źródło: http://leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2018/stabilny-wzrost-rynku-leasingu-w-2017r). W związku z tym wybraliśmy dla Was kilka pytań, które najczęściej zadawane są przedstawicielom leasingodawców i doradcom finansowym. Staraliśmy się w syntetyczny sposób wyjaśnić kwestie, które wzbudzają niepokój i wątpliwości przedsiębiorców planujących finansowanie leasingiem maszyn i urządzeń.

 Leasing maszyn w pytaniach i odpowiedziach

Czy nowa firma może wziąć leasing?

 

I tak, i nie. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorstwa i od przedmiotu leasingu. Firmy leasingowe najczęściej żądają, aby przedsiębiorca działał na rynku od co najmniej 6 miesięcy, niekiedy od 12 miesięcy. Bywają jednak tacy leasingodawcy, którzy podpisują umowy tylko z firmami, które działają od co najmniej 24 miesięcy. Można jednak także znaleźć oferty dla nowych firm. Wtedy trzeba liczyć się zwykle z wysoką pierwszą wpłatą, do tego konieczny może okazać się poręczyciel. Im bardziej typowa maszyna i łatwiej ją sprzedać na rynku wtórnym, tym większa szansa, że leasingodawca nie będzie zbyt restrykcyjny, jeśli chodzi o staż firmy.

 

Jaką maszynę można wyleasingować?

 

Tak naprawdę każdą maszynę lub urządzenie można sfinansować leasingiem. Trzeba tylko znaleźć firmę leasingową, która zgodzi się podpisać umowę. W obliczu coraz większej konkurencji na rynku leasingowym leasingodawcy stają się coraz bardziej elastyczni. Oczywiście najłatwiej wyleasingować maszyny nowe i typowe dla określonej branży. Takie maszyny mają zwykle dobrze rozwinięty rynek wtórny i leasingodawca nie będzie miał problemu z ich sprzedażą po zakończeniu umowy bez wykupu lub gdy klient przestanie spłacać raty. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że im bardziej nietypowa maszyna, tym trudniej znaleźć leasingodawcę i trzeba liczyć się z gorszymi warunkami umowy.

 

Czy leasingować można tylko nowe maszyny i urządzenia?

 

Leasing jest na tyle elastyczną formą finansowania, że można wykorzystywać go do zakupu nie tylko nowych maszyn i urządzeń, ale również używanych. Leasingodawcy określają przeważnie jednak limit dla wieku finansowanego przedmiotu. Zwykle po zakończeniu trwania umowy przedmiot nie może mieć więcej niż 10 lat. Jeśli zatem chcemy wyleasingować maszynę 6-letnią, umowa leasingowa zwykle nie będzie dłuższa niż 4 lata. Zdarzają się jednak firmy leasingowe, które określają maksymalny wiek maszyn na 12 lat lub nawet więcej. Dlatego w przypadku starszych maszyn warto składać indywidualne zapytania do leasingodawców.

 leasing kielce oferty

Jakie dokumenty potrzebne są do leasingu?

 

Najczęściej leasingodawcy żądają następujących dokumentów:

 

  • wypełniony i podpisany wniosek o przyznanie leasingu (do pobrania u leasingodawcy);
  • dane i dokumenty dotyczące firmy (np. REGON, CEIDG lub KRS, umowa spółki itp.);
  • dokumenty finansowe firmy za 1-2 zamknięte lata;
  • dowód osobisty przedsiębiorcy, wspólnika/wspólników, reprezentantów spółki;
  • faktura pro forma kupowanej maszyny;
  • specyfikacja techniczna maszyny lub urządzenia;
  • wycena maszyny przez rzeczoznawcę (zwykle zleca leasingodawca, za co trzeba zapłacić).

 

Ile może wynieść pierwsza wpłata?

 

Najczęściej wysokość pierwszej wpłaty nie jest większa niż 5-10% wartości przedmiotu leasingu. Jednak w przypadku maszyn nietypowych i trudno zbywalnych próg pierwszej wpłaty może być dużo wyższy niż 10%. Za to jeśli maszyny są bardzo popularne na rynku i łatwo je sprzedać, niektórzy leasingodawcy są gotowi w ogóle zrezygnować z wpłaty wstępnej. Przy maszynach używanych poziom pierwszej wpłaty zaczyna się przeważnie od 10%.

 

Czy możliwe jest wyleasingowanie maszyny z zagranicy?
 

Firmy leasingowe zwykle nie robią problemu, gdy klient chce kupić maszynę za granicą. Wszystko zależy od tego, kto ją sprzedaje. Jeśli to renomowany producent lub dealer, umowa zostanie podpisana zapewne szybko. Problem może pojawić się, gdy dla leasingodawcy sprzedawca będzie jednak niewiarygodny. W takiej sytuacji praktyką jest, że przedsiębiorca składa wniosek o leasing, a po pozytywnej akceptacji, sam kupuje maszynę za granicą, przywozi ją do Polski i odsprzedaje firmie leasingowej.

 

Czy można zakończyć umowę leasingu przed terminem?

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zakończyć umowę leasingu w dowolnym momencie jej obowiązywania. Warto się jednak nad tym dobrze zastanowić. Gdy umowa będzie trwała krócej niż 40% amortyzacji maszyny, wtedy kwota wykupu może być dużo wyższa niż przy pierwotnie określonym terminie zakończenia umowy. Mogą pojawić się także problemy ze strony Urzędu Skarbowego. Umowa, która jest krótsza niż 40% czasu amortyzacji maszyny, często nie jest traktowana jako leasing, a wtedy może dojść do zakwestionowania odpisów podatkowych z tytułu rat leasingowych.

Mamy nadzieję, że udało nam się chociaż częściowo odpowiedzieć na najbardziej nurtujące Was pytania związane z leasingiem maszyn. Jeśli macie jeszcze jakieś wątpliwości, najlepiej skontaktować się z doświadczonym doradcą finansowym, który dokładnie wyjaśni wszystkie kwestie związane z leasingiem i pomoże znaleźć najlepszą dla Was ofertę leasingu.

 

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 




Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: