Leasing w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Korzystają z niego przede wszystkim małe firmy. Dzięki takiej formie finansowania przedsiębiorca może powiększyć swoją flotę samochodową lub nabyć maszyny i urządzenia potrzebne w działalności produkcyjnej. Obecnie coraz chętniej leasingobiorcy korzystają z urządzeń importowanych z Chin, które są znacznie tańsze od dostępnych na rynku europejskim.

Leasing maszyny z Chin

Branża leasingowa w Polsce przeżywa prawdziwy rozkwit. Tylko w pierwszym kwartale 2018 roku wartość rynku leasingowego wzrosła o +20,9% r/r. W tym okresie leasingodawcy sfinansowali inwestycje o wartości 18,6 mld zł. Polscy przedsiębiorcy najchętniej korzystali z leasingu pojazdów osobowych i dostawczych do 3,5 tony (na takie finansowanie zdecydowało się 46,5% leasingobiorców), na drugim miejscu znalazły się środki transportu ciężkiego (27,1% klientów firm leasingowych), natomiast maszyny i inne urządzenia, w tym także IT, sfinansowało 24,7% firm. Najmniejszy udział w rynku leasingu miały nieruchomości – 1,1%. W pierwszym kwartale 2018 roku branża leasingowi sfinansowała transakcje na maszyny i urządzenia oraz sprzęt IT na kwotę 4,6 mld zł, co oznacza w tym segmencie wzrost o 18,7%. Znaczącą dynamikę odnotowano także w finansowaniu sprzętu budowlanego (72%) i maszyn rolniczych (26,9%) (źródło: https://finanse.wnp.pl/w-i-kwartale-2018-r-rynek-leasingu-o-20-9-proc-wiekszy-niz-rok-wczesniej,322272_1_0_0.html).

 

Import maszyn z Chin

 

Chiny już od wielu lat są jednym z głównych partnerów handlowych Polski, a import różnych towarów z tego kraju z roku na rok wyraźnie rośnie. Największą popularnością wśród polskich odbiorców cieszą się maszyny, urządzenia elektryczne oraz mechaniczne, a także ich części. W 2016 roku wartość importu z Chin wyniosła łącznie aż 12,8 mld zł (źródło: https://www.chinskiraport.pl/blog/import-maszyn-z-chin/).

 

Coraz więcej polskich przedsiębiorców, szukając oszczędności, decyduje się na zakup maszyn i urządzeń z Chin. Aby jednak przeprowadzić taką transakcję, należy się odpowiednio do niej przygotować. To pozwoli uniknąć niepotrzebnych kosztów i oddali niebezpieczeństwo zakupu złej jakości urządzenia. Szukając produktu na rynku chińskim, należy zwrócić szczególną uwagę na parametry, funkcje, normy UE, sposób działania oraz oznakowania i dokumenty. Dodatkowo bardzo ważne, aby maszyna podlegała pod obowiązujące w Unii Europejskiej regulacje, np. Dyrektywę Maszynową 2006/42/WE. Przepisy te zawierają informacje na temat procedur oceny zgodności i wymagań dotyczące bezpieczeństwa, którym podlegają wprowadzane do obrotu maszyny i urządzenia. Tam właśnie przedstawione są warunki i parametry, jakie muszą spełniać maszyny, które będą wprowadzone do obrotu na terenie krajów należących do UE.

 

Każda maszyna czy urządzenie, które będzie importowane do Polski i tu leasingowane, musi posiadać Deklarację Zgodności CE (ang. EC Declaration of Conformity) oraz oznakowanie CE. Taki certyfikat potwierdza, że produkt został wyprodukowany zgodnie z dyrektywą oraz normami UE.

leasing kielce oferty

Leasing maszyny z Chin

 

Pomimo tego, że wiele maszyn i urządzeń w Chinach można nabyć po bardzo korzystnych cenach, to niestety sfinansowanie takiego zakupu za pomocą leasingu nie jest proste. Wiąże się to z faktem, iż leasingodawcy obawiają się gorszej jakości takich urządzeń oraz braku serwisu i trudności w przypadku napraw gwarancyjnych. Jednak na polskim rynku można znaleźć leasingodawców, którzy podejmą się sfinansowania maszyn z Chin.

 

Najprostszym sposobem na leasing maszyny z Chin jest znalezienie zarejestrowanej w Polsce firmy, która zajmuje się sprzedażą urządzeń sprowadzonych z tego kraju. Wtedy leasingodawca realizuje umowę, nie ponosząc przy tym ryzyka związanego z płatnością zagraniczną i nie będzie żądał od leasingobiorcy dodatkowych zabezpieczeń.

 

Bardziej skomplikowana do przeprowadzenia jest transakcja, gdy leasingodawca kupuje sprzęt od chińskiego dostawcy. Tamtejsi producenci często wymagają od kupującego zaliczki za uruchomienie produkcji i dopłaty przed wysyłką 80-90% wartości urządzenia. Tu pojawia się problem, ponieważ większość firm leasingowych niechętnie wysyła tak wysokie zaliczki za granicę bez sprawdzenie maszyny. Na taki krok decydują się tylko na podstawie umowy trójstronnej oraz po uzyskaniu od leasingobiorcy dodatkowego zabezpieczenia, np. zastawu nieruchomości lub ruchomości. Taka transakcja trwa o wiele dłużej niż zwykły leasing z polskim producentem czy sprzedawcą i wymaga większej ilości formalności.

 

Przedsiębiorca posiadający gotówkę na inwestycje może zakupić i sprowadzić samodzielnie maszynę z Chin. W ten sposób wszystkie koszty oraz ryzyko związane z zakupem urządzenia ponosi leasingobiorca, a po sprowadzeniu maszyny do Polski leasingodawca ją odkupuje i oddaje w leasing. Aby przeprowadzić transakcję w ten sposób, przedsiębiorca jeszcze przed zakupem urządzenia musi złożyć wniosek leasingowy i dopiero po otrzymaniu zgody od firmy leasingowej sprowadza maszynę do Polski.

 

Leasing jest jedną z najpopularniejszych form finansowania zewnętrznego wśród przedsiębiorców. Nie bez znaczenia jest fakt, że leasing oznacza także korzyści podatkowe. Warto podkreślić, że to bardzo elastyczny produkt finansowy. Jeśli również Ty chciałbyś wyleasingować maszynę z Chin, najlepiej skontaktuj się z doświadczonym doradcą finansowym, który pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę leasingową.

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 
Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: