Leasing to jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania inwestycji wśród przedsiębiorców. Dzięki niemu firmy zyskują środki trwałe, maszyny, samochody oraz inne urządzenia potrzebne do prowadzenia działalności. Obecnie coraz częściej na rynku leasingowym proponowana jest nowa forma finansowania – mikroleasing. Dzięki niemu można nabyć drobny sprzęt, a formalności są uproszczone.
Popularność leasingu wzrasta z roku na rok. Obecnie z tej formy finansowania korzysta 31% mikrofirm oraz 39% firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Dodatkowo coraz więcej zwolenników zyskuje leasingu przez internet. Nawet co piąta firma zatrudniająca mniej niż 50 osób deklaruje zainteresowanie leasingiem online w sytuacji, gdy decyzja o przyznaniu finansowania trwałaby mniej niż 15 minut. Jednocześnie przedsiębiorcy przyznają, że ich wiedza na temat takiego leasingu jest znikoma (źródło; http://www.strefabiznesu.pl/wiadomosci/a/leasing-online-staje-sie-rynkowym-hitem-siegaja-po-niego-chetnie-nawet-male-firmy,13040570/). Dlatego właśnie postaramy się przybliżyć ten temat.
Na czym polega mikroleasing?
Mikroleasing jest względnie nową usługą oferowaną przez niektóre firmy leasingowe. To dobry sposób na sfinansowanie drobnego sprzętu potrzebnego w przedsiębiorstwie. Dzięki mikroleasingowi można nabyć przede wszystkim niedrogie urządzenia jak sprzęt telekomunikacyjny, oprogramowanie i urządzenia IT. Mikroleasing różni się od tradycyjnego leasingu głównie tym, że ten pierwszy jest udzielany przez internet i wiąże się najczęściej z uproszczoną procedurą oraz mniejszymi formalnościami. Wnioskowanie o mikroleasing odbywa się całkowicie online. Przedsiębiorca zainteresowany taką formą finansowania musi najpierw wybrać sprzęt, który chce wziąć w leasing. Następnie należy wejść na stronę firmy leasingowej oferującej usługi online i tam wypełnić wniosek. Po jego uzupełnieniu trzeba jeszcze dokonać przelewu weryfikacyjnego. Proces udzielania mikroleasingu trwa około 15 minut. Umowa leasingowa jest przesyłana kurierem lub elektronicznie na pocztę e-mail (tutaj wymagany jest podpis elektroniczny, a weryfikacja odbywa się kodem SMS).
Z oferty mikroleasingu mogą korzystać wszystkie firmy, niezależnie od okresu prowadzenia działalności. Dostępna kwota leasingu najczęściej zaczyna się od 500 zł, a maksymalna to nawet 50 tys. zł. Przy mikroleasingu, podobnie jak przy tradycyjnej formie leasingu, wymagana jest opłata wstępna 5-10% wartości nabywanego przedmiotu. Przyznana kwota leasingu jest rozkładana na raty. Oferta mikroleasingu jest dostępna online, zatem można z niej korzystać niezależnie od pory dnia.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby skorzystać z mikroleasingu?
Po wybraniu sprzętu i firmy leasingowej, z której oferty chcemy skorzystać, przedsiębiorca musi wypełnić wniosek online. W formularzu należy podać NIP firmy, e-mail i numer telefonu oraz wkleić link do towaru, który chcemy nabyć oraz podać jego cenę netto. Po wprowadzeniu tych danych system wylicza okres leasingu, wysokość raty, opłaty wstępnej oraz podaje rodzaj proponowanego leasingu. Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na leasing operacyjny, wtedy sprzedawca towaru wystawia fakturę na firmę leasingową, natomiast przy leasingu finansowym – na przedsiębiorcę. Po zatwierdzeniu warunków umowy należy wypełnić kolejny formularz, w którym przedsiębiorca podaje szczegółowe informacje o swojej firmie, np. adres, nazwa itp. Dane rejestracyjne firmy są pobierane bezpośrednio z ewidencji CEIDG. Następnie należy przesłać przelew weryfikacyjny w celu potwierdzenia danych klienta. Podczas procesu weryfikacji nie jest badana zdolność kredytowa przedsiębiorcy, jednak większość firm leasingowych sprawdza wiarygodność klienta w bazach BIG InfoMonitor, ERIF i KRD.
Korzyści z mikroleasingu
Leasing to forma finansowania, do której już dawno przekonały się polskie firmy. Teraz popularność zyskuje także mikroleasing online i trzeba przyznać, że ma bardzo wielu zwolenników. Wynika to przede wszystkim z korzyści, jakie płyną z mikroleasingu dla przedsiębiorców. Taka oferta jest łatwo dostępna, wystarczy połączenie z internetem, nie trzeba przygotowywać tak wielu dokumentów jak przy tradycyjnym leasingu. Do tego można ściśle dostosować płatności do możliwości finansowych – najczęściej dostępnych jest od 3 do 48 rat. Mikroleasing to także szansa na zdobycie finansowania przez przedsiębiorstwa dopiero rozpoczynające działalność – pozwala im wyposażyć firmę w niezbędne akcesoria biurowe czy sprzęt komputerowy, a jednocześnie nie zmniejsza ich płynności finansowej. Oczywiście mikroleasing pozwala na wliczenie opłat związanych z leasingiem w koszty, co daje korzyści podatkowe. Taki sposób finansowania jest dużo prostszy od tradycyjnego leasingu, a wymagania są mniej restrykcyjne (np. w mikroleasingu nie potrzeba weksla, który jest standardowym zabezpieczeniem w leasingu). W mikroleasing można wziąć praktycznie każdy sprzęt czy urządzenie nowe lub używane, którego cena nie przekracza limitu ustalonego przez leasingodawcę.
Jeśli zatem potrzebujesz drobnych urządzeń do firmy, weź pod uwagę finansowanie mikroleasingiem online. Formalności załatwisz błyskawicznie i to bez opuszczania siedziby swojego przedsiębiorstwa.
Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!