Leasing jest bardzo popularny wśród polskich przedsiębiorców również dlatego, że łatwiej pozyskać takie finansowanie niż kredyt w banku. Czy jednak nowa firma ma również szansę skorzystać z leasingu? To możliwe, chociaż trzeba spełnić pewne warunki. 

Leasing dla nowej firmy – poznaj warunki.  Od bardzo wielu lat Polacy bardzo chętnie zakładają nowe firmy. Co roku otwieranych jest ponad 300 tys. nowych spółek i indywidualnych działalności gospodarczych. Najwięcej przedsiębiorców pojawia się na rynku w województwie mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim (źródło: https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/rosnie-liczba-nowych-firm-w-polsce-gdzie-powstaje-ich-najwiecej,43298.html). Nowe firmy nie mają jednak wcale łatwo. Z badania Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju wynika, że duża trudność dostępu do środków finansowych należy do trzech największych problemów w działalności takich firm. Utrudniony dostęp do zewnętrznego finansowania jest główną barierą w rozwoju przedsiębiorstw, wymienianą przez 35% przedsiębiorców w badaniu Deutsche Bank (źródło: https://ceo.com.pl/raport-finansowanie-biznesu-w-polsce-75413). Najtrudniej nowym firmom zaciągnąć kredyt inwestycyjny w banku. Nic dziwnego, że wielu nowych przedsiębiorców stara się zatem pozyskać finansowanie w formie leasingu. Z danych Związku Polskiego Leasingu wynika, że finansowanie leasingiem (119,3 mld zł) jest na zbliżonym poziomie do finansowania kredytem inwestycyjnym (127 mld zł) w naszym kraju (źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/stabilny/ZPL_Wyniki%20bran%C5%BCy%20leasingowej%20w%202017r._30.01.2018_v2.pdf). Jednak nie zawsze leasing jest dostępny dla nowej formy.

 leasing dla nowej firmy

Kiedy nowa firma dostanie leasing?

Wiele nowych firm zaczyna inwestycje od zakupu samochodu, który jest dziś często podstawowym narzędziem przy prowadzeniu biznesu. Warto podkreślić, że najpopularniejszą w Polsce formą finansowania takiego zakupu jest leasing – 45% aktywów finansowanych przez polskich leasingodawców to właśnie pojazdy lekkie (np. samochód osobowy), a kolejne 26% to pojazdy zaliczane do transportu ciężkiego (np. ciężarówki) (źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/stabilny/ZPL_Wyniki%20bran%C5%BCy%20leasingowej%20w%202017r._30.01.2018_v2.pdf). Coraz więcej firm leasingowych jest skłonnych finansować inwestycje nowych przedsiębiorców, ale zdarzają się także bardziej konserwatywni leasingodawcy, którzy obsługują jedynie podmioty o kilkuletnim stażu na rynku. Co ciekawe, właśnie samochody należą do tej kategorii środków trwałych, na które najłatwiej jest pozyskać leasing nowym firmom. Wynika to z faktu, że auta należą do przedmiotów powszechnie używanych, które bardzo łatwo zbyć z powodu dużego rynku wtórnego. Dlatego samochody mogą często leasingować przedsiębiorcy, którzy działają na rynku już nawet 3 miesiące. Niestety, trudniej jest w przypadku leasingu maszyn. Chociaż finansowanie tych aktywów jest coraz większe z roku na rok (w 2017 roku wyniosło 18,5 mld zł i urosło o +20% w stosunku do 2016 roku według danych Związku Polskiego Leasingu), to najczęściej leasingodawcy żądają, żeby leasingobiorca działał na rynku co najmniej 6 miesięcy, a nierzadko nawet 12 miesięcy.

Leasing dla nowej firmy – poznaj warunki. 

Często im krótszy staż firmy na rynku, tym większa wymagana wpłata własna. Od razu należy podkreślić, że im więcej leasingobiorca jest w stanie wpłacić na początku, tym większe ma szanse uzyskać leasing. To kryterium często brane pod uwagę przez firmy leasingowe, gdy środkiem trwałym jest samochód. W przypadku maszyn, urządzeń, IT i innych środków trwałych często trzeba jeszcze spełnić dodatkowe wymagania. Na przykład leasingodawca analizuje, jakie jest doświadczenie przedsiębiorcy w danej branży. Trudno się temu dziwić. Osoba, która zna daną branżę i pracowała w niej już przez wiele lat, ma większą szansę odnieść w tej branży sukces biznesowy. Brany jest również pod uwagę majątek firmy, jej właścicieli lub reprezentantów. Niekiedy składniki tego majątku stają się zabezpieczeniem umowy leasingowej. Szansę na otrzymanie leasingu zwiększają także podpisane już kontrakty, dzięki którym można oszacować przyszłe zyski firmy. Pomocne mogą okazać się również listy intencyjne. Czasami przydaje się biznesplan, który można przedstawić firmie leasingowej. Dzięki niemu można pokazać prognozę spodziewanego zysku w perspektywie najbliższych kilku lub kilkunastu miesięcy. Mimo wszystko to może jednak okazać się za mało, żeby otrzymać leasing dla nowej firmy.

 

Gdy nie dostanie się leasingu

Podkreślaliśmy już, że sytuacja nowej firmy nie jest łatwa, jeśli chodzi o zewnętrzne finansowanie. Nawet przedstawienie wielu dokumentów, kontraktów czy biznesplanu może czasami okazać się niewystarczające, żeby firma leasingowa zdecydowała się podpisać umowę. Nie oznacza to jednak, że nie można znaleźć rozwiązania z tej sytuacji. Kluczem okazuje się poręczyciel. Może nim zostać zarówno osoba prywatna (np. krewny przedsiębiorcy), jak i inna firma, która ma długi staż na rynku i dobrą sytuacją finansową. Poręczyciel podpisuje weksel. Gdyby nastąpiły jakieś problemu w regulowaniu rat leasingowych, wtedy leasingodawca wzywa poręczyciela do zapłacenia należności.

Uzyskanie leasingu przez nową firmę nie jest łatwe, ale jak najbardziej możliwe. Warto przy tym poprosić o wsparcie doświadczonego doradcę finansowego, który podpowie, jakie dokumenty przygotować i pomoże wyszukać najkorzystniejszą ofertę leasingu.

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 




Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: