Ostatnio coraz większą popularnością cieszy się nowy sposób finansowania, jakim jest pożyczka leasingowa. Działa ona na podobnych zasadach, jak kredyt i jest korzystna dla przedsiębiorców niebędących płatnikami podatku VAT lub rozliczających się w formie karty podatkowej, a także dla konsumentów i rolników nieprowadzących działalności gospodarczej.
Leasing i pożyczka leasingowa to coraz popularniejsze formy finansowania. Ponad połowa średnich firm oraz 1/3 mikro i małych przedsiębiorstw korzysta lub korzystało w przeszłości z leasingu. Takie rozwiązania zajmują drugie miejsce, po kredycie, w rankingu źródeł finansowania dla przedsiębiorców. Firmy najczęściej korzystają z kredytu bankowego – 66% średnich i 57% małych przedsiębiorstw. Natomiast z leasingiem lub pożyczką leasingowi miało do czynienia 52% średnich i 37% małych przedsiębiorstw. Na dalszych pozycjach znajdują się pożyczki rodzinne oraz fundusze pomocowe, finansowane przez Unię Europejską (źródło: http://www.leasing.org.pl/pl/artykuly/leasing-istotnym-zrodlem-finansowania-firm).
Czym jest pożyczka leasingowa?
Pożyczka leasingowa to produkt finansowy podobny do kredytu, jednak w tym przypadku stroną finansującą jest firma leasingowa, a nie bank. Z takiej oferty mogą korzystać przedsiębiorcy zwolnieni z podatku VAT, firmy ubiegające się o dotacje unijne, rolnicy nieprowadzący działalności gospodarczej oraz konsumenci. Pożyczka leasingowa, w przeciwieństwie do kredytu, jest produktem udzielanym wyłącznie na zakup środków trwałych, na przykład maszyny, urządzenia, samochody.
Pożyczka leasingowa a kredyt
Pożyczka leasingowa z finansowego i podatkowego punktu widzenia jest traktowana podobnie jak kredyt. Przedmiot sfinansowany w ten sposób staje się własnością pożyczkobiorcy, a nie firmy leasingowej. W związku z tym to on dokonuje amortyzacji środka trwałego, a także odlicza VAT. Dodatkowo, podobnie jak przy kredycie, dokonywane jest wliczanie rat miesięcznych w koszty uzyskania przychodu, ale jest to ograniczone tylko do części odsetkowej raty. Przy pożyczce leasingowej, a także przy kredycie, do raty miesięcznej nie jest doliczany podatek VAT. Dlatego taka rata najczęściej będzie niższa niż w przypadku leasingu. Jednak zarówno pożyczka leasingowa, jak i kredyt wpływają na obniżenie zdolności kredytowej, natomiast przy leasingu problem ten nie istnieje.
Zaletą pożyczki leasingowej jest to, że jej uzyskanie jest dużo prostsze, niż otrzymanie kredytu bankowego. W jej przypadku mamy mniej skomplikowane formalności, a do tego jest to produkt bardziej elastyczny. Przy pożyczce leasingowej możemy zyskać niski wkład, długi okres finansowania oraz zakup nowego lub używanego sprzętu.
Pożyczka leasingowa kontra leasing
Pożyczka leasingowa, podobnie jak leasing, jest udzielana przez firmy leasingowe, które mają własne procedury rozpatrywania wniosków. To sprawia, że proces wnioskowania jest dużo prostszy i trwa krócej, niż w przypadku ubiegania się o kredyt w banku. Dodatkowo firmy leasingowe nie są tak bardzo restrykcyjne w ocenie zdolności kredytowej, dzięki czemu łatwiej wziąć leasing niż kredyt. Pożyczka leasingowa i leasing mogą być wykorzystane wyłącznie do finansowania środków trwałych, nie wolno ich wykorzystać do innych inwestycji, jak na przykład remont czy budowa. Na takie cele należy zaciągnąć kredyt w banku.
Pożyczka leasingowa różni się od leasingu również okresem trwania umowy. W przypadku leasingu operacyjnego minimalny czas trwania umowy musi wynosić 40% normatywnego okresu amortyzacji, czyli najczęściej 2-3 lata. Natomiast przy pożyczce leasingowej takie ograniczenie nie istnieje. Czas umowy zależy wyłącznie od leasingodawcy i może wynosić równie dobrze 6 miesięcy, jak i nawet 10 lat.
Korzyści podatkowe przy pożyczce leasingowej
Pożyczka leasingowa jest bardzo korzystnym rozwiązaniem dla klientów rozliczających się w formie karty podatkowej, niebędących płatnikami VAT. Taką formę finansowania powinni również wybrać przedsiębiorcy korzystający z dotacji unijnych, ponieważ w tym przypadku klient musi być właścicielem sprzętu, aby uzyskać dofinansowanie. Pożyczka leasingowa jest dobrym wyborem również ze względu na zwrot podatku VAT, który jest automatycznie zwracany finansującemu. Dotyczy to szczególnie tzw. raty balonowej, która jest proponowana głównie rolnikom czy przedsiębiorcom korzystających z karty podatkowej.
Pożyczka leasingowa dla konsumentów
Z pożyczki leasingowej mogą również korzystać klienci indywidualni. W przypadku kupowania samochodu może to być dobra alternatywa dla kredytu samochodowego lub leasingu. Korzystając z takiej formy finansowania, konsumenci mogą nabyć pojazd nowy lub używany – jednak auto na koniec spłaty pożyczki nie może mieć więcej niż 7-8 lat. Pożyczka leasingowa jest najczęściej spłacana przez okres od 1 do 5 lat. Wkład własny przeważnie zaczyna się od 0%, może być wyższy przy samochodach używanych (5-10%).
Pożyczka leasingowa dla klienta indywidualnego jest korzystniejsza niż kredyt samochodowy czy leasing. Po pierwsze dużo łatwiej ją otrzymać, wymaga mniej formalności, a do tego auto od razu jest własnością pożyczkobiorcy (w przeciwieństwie do leasingu). Jednak należy pamiętać, że leasingodawca udzielający pożyczki będzie wymagał pełnego ubezpieczenia samochodu, czyli nie tylko OC, ale także AC, assistance i NNW.
Pożyczka leasingowa ma wiele zalet, jest dobrym rozwiązaniem zwłaszcza dla klientów indywidualnych i firm poszukujących innej formy finansowania niż kredyt czy leasing. Taka pożyczka charakteryzuje się prostszą procedurą oraz mniej skomplikowanymi formalnościami niż w przypadku kredytu bankowego, a do tego wymagania firm leasingowych są mniej restrykcyjne.
Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!