Konieczność zamknięcia firmy lub na skutek nieprzewidzianych zdarzeń losowych wymusza zakończenie umowy leasingowej. Z jakimi konsekwencjami się to wiąże? Jak zakończyć umowę leasingu przed jego końcem?
Wypowiedzenie leasingu

Rzadko zdarza się sytuacja w której ktoś planuje rozwiązać umowę leasingową przed czasem. Niestety nie wszystko da się przewidzieć i czasem nie ma innej możliwości. Zakończenie leasingu przed czasem może spowodować konsekwencje podatkowe i prawne oraz naliczenie dodatkowych kosztów.

Wypowiedzenie leasingu to teoretycznie najszybszy i najprostszy sposób. Po rozwiązaniu umowy, leasingowany przedmiot lub pojazd trafi na aukcję i jest sprzedawany. Środki ze sprzedaży będą przeznaczone na spłatę zadłużenia u leasingodawcy, jednak mogą nie pokryć go w całości. Różnicę trzeba będzie pokryć z własnej kieszeni.

Jeżeli umowa była leasingiem operacyjnym, a przedmiot umowy nie zdążył się zamortyzować powyżej 40% – fiskus może zażądać zwrotu podatku, który został odliczony przez raty leasingowe. W przypadku samochodów amortyzacja 40% powinna nastąpić w ciągu 2 lat, a w przypadku maszyn – w ciągu 3 lat. Warto też wiedzieć, że u niektórych leasingodawców umowa jest tak skonstruowana, że nie można jej rozwiązać, a może to zrobić jedynie leasingodawca. Jeśli myślisz o wypowiedzeniu umowy leasingu – najpierw dokładnie przeczytaj umowę.

leasing oferty leasingowe

Cesja umowy leasingowej

Najlepszym rozwiązaniem, które niweluje ryzyko kosztów i konsekwencji prawno-podatkowych to cesja umowy na inną firmę. W takim przypadku trzeba będzie znaleźć nowego leasingobiorcę, który chciałby przejąć od nas przedmiot umowy. Dzięki umowie cesji można również uzyskać odstępne, czyli rekompensatę za dotychczas spłaconych rat leasingowych.

Zniszczenie przedmiotu leasingu lub jego kradzież

Umowa leasingu dotycząca pojazdu może zostać rozwiązana na skutek jego kradzieży lub szkody całkowitej. W takim przypadku ubezpieczenie z polisy AC zostaje przekazane leasingodawcy, a jeśli jej wartość nie pokryje całkowitego zadłużenia – koniecznym będzie spłata reszty zobowiązania z własnej kieszeni. Całkowitą spłatę ewentualnego zadłużenia zagwarantuje ubezpieczenie GAP, czyli ubezpieczenie od straty finansowej.

Jak najlepiej zakończyć umowę leasingową?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi – należy przeanalizować wszystkie za i przeciw, a także policzyć co nam się będzie najbardziej opłacało.

 

Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: