Wiele prac budowlanych nie można wykonać bez maszyn i specjalistycznych narzędzi. Im bardziej nowoczesna i zaawansowana maszyna, tym więcej pieniędzy trzeba wyłożyć na jej zakup. Nie wszystkie firmy na to stać, dlatego poszukują finansowania zewnętrznego. Dobrym rozwiązaniem może okazać się leasing.

 

Branża budowlana w Polsce, ale również na całym świecie, doświadcza częstej huśtawki koniunktury. Bywają okresy naprawdę dobre, gdy buduje się bardzo dużo, ale nie brakuje także słabszych lat. Jeśli wierzyć ekspertom i danym, obecnie mamy do czynienia z boomem budowlanym w Polsce. Główny Urząd Statystyczny podał, że już na początku 2018 roku produkcja budowlana i montażowa osiągnęła poziom najwyższy od kilku lat, natomiast liczona rok do roku wzrosła o +34,7%. Najbardziej przyczyniły się do tego wzrostu firmy zajmujące się wznoszeniem budynków, jak również budownictwem specjalistycznym (źródło: http://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/przemysl-budownictwo-srodki-trwale/).

Leasing maszyn budowlanych – czy warto

Same firmy budowlane również oceniają pozytywnie swoją sytuację, a cała branża budowlana rozwija się bardzo dynamicznie. Przekłada się to również na coraz większe zainteresowanie leasingiem maszyn budowlanych. W 2017 roku firmy leasingowe sfinansowały takie maszyny na kwotę 2,5 mld zł. To wzrost prawie o +28% w stosunku do 2016 roku. Dobra sytuacja w branży budowlanej jest prognozowana również na cały 2018 roku. Eksperci szacują, że leasing maszyn może zatem wzrosnąć o kolejne +28% (źródło: https://media.efl.pl/reports/16871). Dlaczego przedsiębiorcy z branży budowlanej coraz chętniej decydują się na leasing maszyn budowlanych?

 

Ile trzeba wydać na maszynę budowlaną?

Bywają sytuacje, w których zakup maszyny budowlanej jest dla firmy po prostu niezbędny. Najczęściej dzieje się tak w dwóch przypadkach: dotychczasowa maszyna uległa zużyciu lub uszkodzeniu lub został podpisany nowy kontrakt, którego nie można zrealizować bez poszerzenia obecnego parku maszynowego.

Zakup maszyny budowlanej to zwykle bardzo duże obciążenie dla przedsiębiorcy. Ceny podstawowych maszyn zaczynają się od 100-150 tysięcy złotych, a specjalistyczne są jeszcze droższe. Można nieco zaoszczędzić, decydując się na maszyny używane. Jednak tutaj pojawia się ryzyko, że przedsiębiorca trafi na mocno wyeksploatowany egzemplarz, który tylko z pozoru dobrze wygląda, ale szybko się zepsuje. To często wiąże się znowu z kosztownymi remontami.

Ile trzeba wydać na maszynę budowlaną? Dobra, nowa koparko-ładowarka może kosztować 600 tys. zł, koparka – 400 tys. zł, kruszarka – 200 tys. zł, równiarka – 150 tys. zł itd. Używane maszyny mogą kosztować nawet o połowę mniej. Nie zmienia to jednak faktu, że wyłożenie takiej gotówki na zakup maszyny budowlanej może być często niemożliwy dla przedsiębiorcy. Musi on wtedy szukać innych sposobów finansowania.

 leasing kielce oferty

Leasing jako alternatywa zakupu za gotówkę

Leasing nie przez przypadek cieszy się coraz większym zainteresowaniem firm budowlanych. To wygodny sposób finansowania zewnętrznego i zdecydowanie łatwiej go otrzymać niż kredyt bankowy. Oczywiście problemem może być, że taka maszyna nie staje się własnością przedsiębiorcy, ale z drugiej strony może on przecież ja wykupić po zakończeniu umowy. Jeszcze do niedawna, jeśli już leasingodawcy decydowali się finansować maszyny budowlane, w grę wchodziły tak naprawdę tylko nowe. Obecnie jednak coraz więcej firm leasingowych jest gotowych finansować również maszyny używane. Ich wiek nie powinien jednak przekraczać kilku lat, tylko niewielu leasingodawców zgadza się na maszyny 10-letnie.

Okres leasingowania maszyny budowlanej wynosi przeważnie od 2 do 5 lat. Często jednak przedsiębiorca musi się liczyć z koniecznością wkładu własnego na poziomie nawet 20% wartości przedmiotu leasingu. Im starsza maszyna, tym większa pierwsza wpłata. Na niski wkład własny nie można najczęściej liczyć również dlatego, że mimo wszystko budowlanka należy do ryzykownych branż, gdzie dominują bardzo długie terminy płatności, a wiele faktur staje się wręcz przeterminowanych, zanim zostaną uregulowane. Do tego problemem jest sezonowość tej branży. Duża konkurencja na rynku leasingowym sprawia jednak, że niektóre firmy leasingowe starają się jak najbardziej dostosować swoją ofertę do specyfiki branży budowlanej i wprowadzają nawet niższe raty leasingowe w okresie zimowym, gdy w budowlance panuje zastój.

Przedsiębiorca z branży budowlanej najłatwiej otrzyma finansowanie, jeśli działa na rynku od co najmniej pół roku (najlepiej jednak od 12 miesięcy), nie ma negatywnej historii kredytowej w BIK i nie figuruje w rejestrach dłużników, nie zawiesza działalności na zimę (popularna metoda, żeby zaoszczędzić na kosztach ZUS-u), nie jest mocno zadłużony i posiada podpisane kontrakty na prace budowlane. W przypadku używanej maszyny budowlanej należy jeszcze sprawdzić, czy nie została ona zastawiona, ponieważ wtedy żadna firma leasingowa nie zdecyduje się na jej finansowanie.

Planując inwestycję i modernizację parku maszynowego, firma budowlana powinna wziąć pod uwagę leasing jako wygodny sposób zewnętrznego finansowania. Warto przy tym skorzystać ze wsparcia doświadczonego doradcy finansowego, który pomoże dobrać najlepszą ofertę leasingową do potrzeb danej firmy.

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 
Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: