Leasing staje się coraz ważniejszym sposobem finansowania rozwoju firm. W 2017 roku polskie firmy zaciągnęły kredyty inwestycyjne na łączną sumę 127 mld zł, ale niewiele mniej inwestycji, bo ponad 119 mld zł, zostało sfinansowanych leasingiem. Szczególnie chętnie firmy leasingowały maszyny i urządzenia.

 

Leasing w Polsce ma się coraz lepiej. W 2017 roku jego wartość osiągnęła poziom ponad 67,8 mld zł, czyli wzrosła o 15,7% w stosunku do 2016 roku. Co ciekawe, najchętniej z tej formy finansowania nie korzystają wcale duże przedsiębiorstwa (28,5%), ale mikro i małe firmy o obrotach do 20 mln zł (71%). Dodatkowo z badania Survey on the access to finance of enterprises, zleconego przez Komisję Europejską, wynika, że to właśnie leasing jest najważniejszym źródłem finansowania dla sektora małych i średnich przedsiębiorstw. 60% przedsiębiorców deklaruje korzystanie z tej formy finansowania (z kredytu bankowego – 42%), co plasuje nas na trzecim miejscu pod tym względem w Unii Europejskiej (średnia to 48%). Wszystko na to wskazuje, że w 2018 roku wyniki branży leasingowej zostaną znacznie poprawione (źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/stabilny/ZPL_Wyniki%20bran%C5%BCy%20leasingowej%20w%202017r._30.01.2018_v2.pdf).

Leasing to nie tylko samochody!

Wielu przedsiębiorcom leasing kojarzy się przede wszystkim z możliwością sfinansowania zakupu samochodów. Rzeczywiście to najpopularniejszy cel podpisywania umów leasingowych. W 2017 roku branża leasingowa sfinansowała pojazdy za łączną sumę ponad 48 mld zł (samochody osobowe do 3,5 tony i transport ciężki), czyli o 24% więcej niż w 2016 roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że to właśnie leasing maszyn i urządzeń zanotował drugą co do wielkości dynamikę w 2017 roku (20% rok do roku). W tym okresie w Polsce przedsiębiorcy wyleasingowali maszyny i urządzenia za łączną kwotę prawie 18,5 mld zł, gdy rok wcześniej była to kwota 15,3 mld zł (źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/stabilny/ZPL_Wyniki%20bran%C5%BCy%20leasingowej%20w%202017r._30.01.2018_v2.pdf).

Właśnie ten segment aktywów staje się coraz ważniejszy dla branży leasingowej i dla polskich przedsiębiorców. To już prawie 27% wszystkich inwestycji sfinansowanych przez leasingodawców. Eksperci twierdzą, że 2018 rok to będą dalsze bardzo dobre perspektywy rozwoju sektora maszyn i urządzeń i może stać się on najszybciej rozwijającym się obszarem aktywów finansowanych leasingiem. Wpływa na to kilka czynników. Przede wszystkim od 2017 roku bardzo mocno rośnie produkcja przemysłowa. Znacznie zwiększona ilość zamówień przemysłowych przekłada się automatycznie na większy popyt na maszyny i urządzenia przemysłowe. Jednak nie tylko polski rynek wykazuje wysoką dynamikę. Zwiększają się także zamówienia eksportowe ze względu na poprawiającą się koniunkturę gospodarki europejskiej, a to oznacza kolejne zamówienia dla przemysłu i producentów.

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na rosnący popyt na maszyny i urządzenia, jest odnowienie parków maszynowych przez polskie fabryki i zakłady. Z danych NBP wynika, że obecnie zdolność produkcyjna polskich firm wynosi nawet 83%, co jest najwyższym poziomem od 2008 roku. Do tego deficyt pracowników i rozwój nowoczesnej technologii sprawia, że przemysł coraz mocniej stawia na automatyzację, a to również wiąże się z modernizacją parku maszynowego (źródło: https://efl.pl/pl/udzial-maszyn-rynku-leasingu-wzrosnie-27-oczekiwanych-dla-2017-roku-blisko-30-2018-roku/). To wszystko sprawia, że w Polsce przedsiębiorcy nabywają coraz więcej maszyn oraz urządzeń i coraz chętniej wykorzystują do tego leasing.

 

Dlaczego leasing maszyn i urządzeń się opłaca?

Skąd taka popularność leasingu w przypadku maszyn i urządzeń? Przedsiębiorcy odkryli już dawno korzyści z takiego rozwiązania. Leasingowanie maszyn i urządzeń pozwala wliczyć opłatę wstępną i raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodów, czyli umożliwia zoptymalizowanie obciążenia podatkowego.

To jednak nie wszystko. Rosnąca popularność leasingu wynika również z tego, że wymagania wobec leasingobiorców są mniej rygorystyczne niż w przypadku kredytu inwestycyjnego, a do tego często firmy leasingowe często wykazują się dużą elastycznością w ustalaniu harmonogramu spłat rat. Ponadto przy leasingu procedury są załatwiane w miarę szybko i zwykle nie ma tak skomplikowanych formalności, jak przy kredycie.

Warto podkreślić, że przedmiotem leasingu mogą być tak naprawdę wszystkie maszyny i urządzenia. Duża konkurencja na rynku sprawia, że leasingodawcy są pod tym względem coraz bardziej elastyczni. Oczywiście najłatwiej leasingować maszyny i urządzenia nowe, ale coraz więcej firm leasingowych jest gotowych sfinansować również maszyny z rynku wtórnego, także sprowadzone z zagranicy.

Warto zdecydować się na leasing maszyn i urządzeń, ponieważ to często łatwiejsze niż zaciągnięcie kredytu inwestycyjnego. To również nierzadko korzystniejsze niż zaangażowanie własnych środków firmy w zakup. Wtedy te pieniądze można pozostawić jako zabezpieczenie płynności finansowej przedsiębiorstwa lub przeznaczyć je na inne inwestycje. Jeśli również chciałbyś skorzystać z leasingu, skontaktuj się z doświadczonym doradcą finansowym, który pomoże wybrać najlepszą ofertę leasingową dla Twojej firmy.

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 
Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: