Wózki widłowe to nieocenione wsparcie pracowników w firmach transportowych, zakładach produkcyjnych, magazynach i centrach dystrybucyjnych. Takie pojazdy nie są jednak tanie, dlatego wiele firm nabywa wózki, korzystając z zewnętrznego finansowania, a szczególnie z leasingu.

 

Wózki widłowe mogą kosztować od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych w zależności od modelu, producenta, dostępnych funkcji, a także w zależności, czy są nowe, czy używane. W każdym przypadku trzeba liczyć się z niemałym wydatkiem, szczególnie gdy konieczny jest zakup nie jednego, ale kilku lub kilkunastu wózków widłowych. W takiej sytuacji zewnętrzne źródło finansowania staje się wręcz koniecznością. Firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw upatrują go przede wszystkim w leasingu. 60% takich przedsiębiorców finansuje swoje inwestycje właśnie leasingiem. Nic dziwnego, że branża leasingowa urosła w 2017 roku prawie o +16% w ujęciu rocznym. W tym okresie sektor sprzętu budowlanego, do którego zalicza się również wózki widłowe, wzrósł o ponad 27% (źródło: http://leasing.org.pl/pl/aktualnosci/2018/stabilny-wzrost-rynku-leasingu-w-2017r).

Leasing wózka widłowego – czy się opłaca?

Wózki widłowe cieszą się coraz większym zainteresowanie na rynku. W 2017 roku były poszukiwane przede wszystkim wózki magazynowe (60% sprzedaży) i zanotowały dwucyfrowy wzrost w stosunku do 2016 roku (źródło: https://log4.pl/wydania/widlak_list_2017/index.html#/39). Wiele z nich zostało wziętych właśnie w leasing.

 

Warunki leasingu

 

Decydując się na leasing wózków widłowych, należy wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim trzeba się liczyć z tym, że umowa w leasingu operacyjnym będzie trwała co najmniej 3 lata, a maksymalnie – zazwyczaj 7 lat. W leasingu finansowym można skrócić ten okres, natomiast amortyzacja będzie w gestii leasingobiorcy (w leasingu operacyjnym amortyzuje firma leasingowa). Należy zwrócić uwagę także na wpłatę wstępną. Firma w bardzo dobrej kondycji finansowej i z długim stażem na rynku może negocjować obniżenie wkładu własnego nawet do 0%. Najczęściej jednak w przypadku leasingu wózka widłowego leasingodawcy żądają pierwszej wpłaty na poziomie co najmniej 10% wartości przedmiotu leasingu, a nierzadko również wyższej (szczególnie gdy firma ma krótki staż na rynku). Najczęściej trzeba się także przygotować na zgromadzenie dokumentów finansowych firmy, chyba że znajdziemy leasingodawcę używającego procedury uproszczonej przy analizie klienta. Niektóre firmy leasingowe umożliwiają także leasing online dla wózków o wartości do 50 tys. zł. W przypadku wózków widłowych trzeba się jeszcze liczyć z koniecznością ubezpieczenia pojazdu (dla maszyn zawsze stosuje się ubezpieczenie majątkowe), a także wykupienia polisy OC, ponieważ wózek się przemieszcza i może spowodować szkody. Konieczna będzie także wycena wózka przez rzeczoznawcę, szczególnie gdy przedmiot leasingu jest używany.

 leasing kielce oferty

Korzyści z leasingowania wózka widłowego

 

Leasingowanie wózka widłowego ma wiele zalet. Po pierwsze to dobre rozwiązanie dla tych firm, które nie mogą sobie pozwolić na zamrożenie gotówki w sprzęcie, ponieważ muszą sfinansować także inne inwestycje. Po leasing powinny sięgnąć także firmy, które nie mają szans na kredyt w banku z powodu braku odpowiedniego zabezpieczenia lub niskiej zdolności kredytowej (leasingodawcy są zdecydowanie mniej restrykcyjni). Leasing pozwala użytkować wózek widłowy bez konieczności jego wykupu po zakończeniu umowy. Wtedy można oddać leasingodawcy wózek, a nowy wziąć w kolejny leasing. W ten sposób można stale dysponować nowym sprzętem. Oczywiście nie bez znaczenia są także korzyści podatkowe. W leasingu operacyjnym można zaliczyć całą ratę i zapłacony podatek VAT do kosztów uzyskania przychodu, natomiast w leasingu finansowym odlicza się od podatku część odsetkową raty i amortyzację środka trwałego.

 

Leasing z dodatkową opcją

 

Bardziej wymagający klienci mogą skorzystać z coraz popularniejszej opcji leasingu z dodatkowymi usługami. Mowa tu o tzw. Full Service Leasing (FSL). W przypadku wózków widłowych może to być szczególnie korzystne. W opcji FSL to leasingodawca dba o przeglądy i serwisowanie wózków, dzięki temu przedsiębiorca może być pewny, że będą zawsze sprawne. Leasingodawca zobowiązuje się zapewnić sprawność wózka widłowego, zadbać o jego dobry stan, a w przypadku awarii wymieni części na oryginalne. W najdroższych opcjach FSL firma leasingowa może także zapewniać wózek widłowy zastępczy na czas awarii egzemplarza leasingowanego. Oczywiście FSL jest nieco droższy od zwykłego leasingu, ale za to przedsiębiorca uzyskuje pewność, że wózki widłowe będą regularnie serwisowane i sprawdzane. Gdy taki wózek jest niezastąpionym narzędziem w biznesie przedsiębiorcy, może to być ważny argument za wyborem FSL.

 

Leasing wózka widłowego może być dobrym rozwiązaniem dla firmy, która nie ma odpowiednich środków na zakup takiego pojazdu za gotówkę lub nie może otrzymać kredytu w banku. Jeśli chciałbyś skorzystać z tej formy finansowania, najlepiej skontaktuj się z doświadczonym doradcą finansowym, który przeanalizuje Twoją sytuację i znajdzie dla Twojej firmy najlepszą ofertę leasingu.

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 




Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: