Pod koniec roku często przedsiębiorcy szukają sposobu na wygenerowanie kosztów i tym samym zmniejszenie obciążenia podatkowego. Okazuje się, że dobrym rozwiązaniem może być leasing. To nie tylko wygodne źródło finansowania, ale także skuteczna tarcza podatkowa.

 

Wielu przedsiębiorców przekonało się na własnej skórze, że podatki w Polsce nie należą do niskich. Widać to szczególnie, gdy zbliża się koniec roku i nagle okazuje się, że trzeba oddać fiskusowi znaczną kwotę. Wtedy często zaczyna się gorączkowe poszukiwanie sposobu na obniżenie zobowiązania podatkowego. Doradcy podatkowi podpowiadają, że w takiej sytuacji trzeba wygenerować dodatkowe koszty. Idealnie nadaje się do tego leasing. Poza tym, że to dobry sposób na finansowanie inwestycji, może także skutecznie obniżyć zobowiązanie podatkowe. Nic dziwnego zatem, że leasing ma bardzo wielu zwolenników w naszym kraju. 71% klientów firm leasingowych to mikro i małe przedsiębiorstwa z rocznym obrotem, który nie przekracza 20 mln zł (źródło: http://leasing.org.pl/files/uploaded/stabilny/ZPL_Wyniki%20bran%C5%BCy%20leasingowej%20w%202017r._30.01.2018_v2.pdf).

Leasing jako sposób na optymalizację podatków

Dla wielu z nich leasing jest zarazem źródłem zewnętrznego finansowania, jak i sposobem na obniżenie podatków. Korzystają na tym wszyscy, również branża leasingowa, która rośnie nieprzerwanie od 2012 roku średnio o +17% rocznie, a w 2017 roku sfinansowała aktywa o łącznej wartości 67,8 mld zł (źródło: http://leasing.org.pl/). Przejdźmy jednak teraz do meritum sprawy, czyli do kwestii związanych z generowaniem kosztów za pomocą leasingu.

 

Leasing a korzyść podatkowa

 

Leasing pozwala przede wszystkim znacząco skrócić okres, w którym do kosztów uzyskania przychodu mogą zostać zaliczone wydatki związane ze spłatą wartości środka trwałego w porównaniu do nabycia takiego przedmiotu na przykład za gotówkę. W przypadku leasingu operacyjnego każda z zapłaconych rat staje się kosztem podatkowym, który zmniejsza podstawę opodatkowania. Należy jednak pamiętać, że taka umowa musi zostać zawarta na okres, który odpowiada co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji w przypadku ruchomości, a dla nieruchomości umowa trwa przynajmniej 5 lat. Jako że obowiązują różne okresy amortyzacji dla różnych środków trwałych, zróżnicowany jest także minimalny okres umów (np. dla samochodów co najmniej 2 lata). Wróćmy jednak do kosztów. Gdy przedsiębiorca zdecyduje się na leasing finansowy, wtedy jego kosztem podatkowym będą odpisy amortyzacyjne, które dokonuje się od początkowej wartości przedmiotu leasingu oraz odsetki od poszczególnych rat leasingowych. Zanim jednak wybierze się wysokie koszty, warto wziąć pod uwagę także możliwości finansowe przedsiębiorcy i pamiętać, że krótki okres umowy leasingu może skutkować wysokimi ratami, gdy nie zostanie ustalona odpowiednio wysoka opłata wstępna i pierwsza rata oraz wysoki wykup. Przedsiębiorca musi mieć pewność, że prognozowane przez niego przychody pozwolą swobodnie spłacać leasing.

 

Jak zmniejszyć VAT leasingiem?

 

Leasing pozwala osiągnąć korzyść także w przypadku podatku VAT. W tym kontekście również lepiej wybrać leasing operacyjny. Wynika to z faktu, że w leasingu finansowym cały podatek VAT trzeba zapłacić od razu na początku obowiązywania umowy – jego wysokość nalicza się od wartości początkowej przedmiotu leasingu oraz od sumy wszystkich odsetek doliczanych do rat. VAT płacony jest zatem w tym wariancie na samym początku jednorazowo i podlega odliczeniu. Gdy jednak powstanie nadwyżka (VAT do zwrotu), podatnik może czekać na pieniądze 60 dni od złożenia deklaracji podatkowej, a fiskus może jeszcze przedłużyć ten okres. Znaczne środki pozostają zatem zamrożone. Ta niedogodność zostaje wyeliminowana w leasingu operacyjnym. Tam nie trzeba ponosić jednorazowo dużego wydatku na VAT, ponieważ jest on doliczany co miesiąc do każdej raty.

 leasing kielce oferty

Jak zwiększyć koszty z tytułu leasingu?

 

Jeśli stawiamy na wygenerowanie jak największych kosztów, ponieważ zbliża się koniec roku podatkowego, możemy ustalić z leasingodawcą wysoki wkład własny – nawet na poziomie 45%. Co jednak, gdy to nadal dla nas za mało? Warto wtedy wynegocjować również wyższą ratę, najlepiej na poziomie co najmniej 15%, chociaż czasami leasingodawcy zgadzają się także na jeszcze wyższy poziom pierwszej raty. Ustala się przy tym najwyższy możliwy wykup dla danego okresu trwania umowy. W rezultacie przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu aż 60% ceny przedmiotu leasingu (zgodnie z naszym przykładem), co pozwoli obniżyć zarówno należny VAT, jak i podatek dochodowy. Do tego leasingobiorca może cieszyć się z niskich rat leasingowych. Natomiast wysoki wykup można bez problemu rozłożyć na kilka rat, które księguje się podobnie jak raty leasingu.

 

Leasing to nie tylko wygodna i łatwiej dostępna forma finansowania niż kredyt bankowy, ale również bardzo elastyczna. Można precyzyjnie zaplanować pojawienie się wysokiego kosztu z wyprzedzeniem, a spłatę dostosować tak, żeby przyniosła jak największe korzyści podatkowe. Jeśli chciałbyś również skorzystać z potencjału, jaki kryje w sobie leasing, skontaktuj się z doświadczonym doradcą finansowym, który podpowie Ci najlepsze rozwiązania leasingowe.

Wypełnij formularz i otrzymaj najlepszą ofertę leasingu!

 




Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: