Już od 1 stycznia 2019r. przedsiębiorcy będą mogli zaliczyć raty leasingowe do kosztów uzyskania przychodów, tylko do kwoty 150 000zł.  Ta zmiana uderzy głównie w przedsiębiorców, którzy leasingują drogie samochody.

Nic się nie zmieni dla osób które leasingują pojazdy do ceny 134 529 zł netto (165 470 brutto), co oznacza, że nie muszą obawiać się nowych przepisów w zakresie leasingu. Koszt leasingu będzie jak dotychczas w całości kosztem uzyskania przychodu. Pozostałe wydatki zostaną jednak objęte 75% limitem.

leasing 2019

Trzeba pamiętać, że jeśli ktoś nie zdąży zawrzeć umowy przed 1 stycznia 2019 roku będzie musiał „przejść” na nowy, niekorzystny dla leasingu drogich aut, sposób rozliczania kosztów uzyskania przychodu.

Na ustawowe 150 tys. zł limitu składa się cena netto samochodu oraz nieodliczona połowa VAT. Dla osób które rozliczają się bez VAT – próg będzie wynosił 150 000 zł brutto.

Projekt ustawy przewiduje zasadę proporcjonalności, którą należy zastosować do każdej kolejnej płatności związanej z umową leasingu lub najmu.

Jeśli ktoś weźmie w leasing auto dwa razy droższe niż wynosi limit 150 tys. zł (lub 225 tys. zł dla auta elektrycznego), to w koszty zaliczy tylko połowę kwoty pierwszej wpłaty i połowę każdej raty leasingowej.

 

Udostępnij jeśli artykuł Ci się przydał: